Fundusze Inwestycyjne
Kolejną formą oszczędzania jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne za pomocą wyspecjalizowanych Towarzystw Inwestycyjnych. Z zaprezentowanych przeze mnie form oszczędzania ta forma jest najlepsza, nazywam ją aktywną formą oszczędzania. Polega ona na stałych wpłatach pewnych kwot pieniędzy (to ustalamy z doradcą) na specjalne konto. Towarzystwo Inwestycyjne zbiera pieniądze od wszystkich wpłacających i inwestuje je w Fundusze Inwestycyjne, jest ich zazwyczaj kilka tworząc tzw. Parasol. Daje nam to gwarancję zysku, mniejszego lub większego, ale napewno zysku. Nazwałem tą formę aktywaną, gdyż możemy wybierać, które fundusze znajdą się w naszym pakiecie. Wysokość naszych wpłat zależy od nas samych, a na naszą decyzję powinny mieć wpływ dwa kryteria:
- długość okresu przez jaki chcemy oszczędzać
- kwota jaką chcemy osiągnąćW internecie znalazłem kilka kalkulatorów, które obliczają te wartości.
Ktoś mi powie, że zyski nie są duże i lepiej zainwestować na przykład kupując ziemię, bo wartość ziemi wzrośnie. Oczywiście, że tak jest. Ale by kupić ziemię musimy mieć pieniądze, często nie małe, a póżniej szukać klienta by ją korzystnie sprzedać. Inwestując w fundusze kupujemy jednostki uczestnictwa, które później fundusz jest zobowiązany od nas odkupić, nie musimy szykać klienta. Nasze pieniądze są zdeponowane w banku tzw.depozytariuszu, a nie w teczce pana prezesa lub głównego księgowego, którzy to mogliby w pewnym momencie zabrać teczkę i szukaj wiatru w polu.
Podsumowując jest to bezpieczna forma oszczędzania z gwarancją zysku, rozłożona w czasie nie stanowi dla nas dużego obciążenia finansowego.
mbank uruchomił dla nas: supermarket funduszy inwestycyjnych
zobacz również: inne oferty
mbank uruchomił dla nas: supermarket funduszy inwestycyjnych
zobacz również: inne oferty
autor Mirosław Kubik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz